V151B10B-AEB00-000
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V
product image
V151B10B-AEB00-000 Picture
SeekIC No. : 004169404 Detail
V151B10B-AEB00-000: SWITCH ROCKER SPST 10A 250V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V151B10B-AEB00-000
  • Qty
  • 0~20
Quick Details
Series: V Manufacturer: Carling Technologies
Data Rate : 3000 Mbps Circuit: SPST
Switch Function: On-Off Current Rating: 10A (AC)
Voltage Rating - AC: 250V Voltage Rating - DC: -
Actuator Style: Convex (Reverse V) - Illuminated Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking Illumination Type, Color: Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal): 125 VAC Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Ingress Protection: IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features: - Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Description
Circuit: SPST
Switch Function: On-Off
Voltage Rating - DC: -
Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Features: -
Packaging: Bulk
Termination Style: Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Current Rating: 10A (AC)
Illumination Voltage (Nominal): 125 VAC
Voltage Rating - AC: 250V
Actuator Style: Convex (Reverse V) - Illuminated
Manufacturer: Carling Technologies
Series: V
Ingress Protection: IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color: Neon, Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationV151B10B-AEB00-000
VendorCarling Technologies
CategorySwitches
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
IlluminationIlluminated
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions36.83mm x 21.08mm