V151DHB34
Varistors DHB Series
product image
V151DHB34 Picture
SeekIC No. : 00705087 Detail
V151DHB34: Varistors DHB Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V151DHB34
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~89
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V Clamping Voltage : 405 V
Diameter : 34 mm Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 8000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V
Clamping Voltage : 405 V
Diameter : 34 mm
Capacitance : 8000 pF
Features:
• Wide Operating Voltage Range
    VM(AC)RMS. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   110V to 750V
• High Energy Absorption
    Capability. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .WTM = 220J to 1050J
• High Peak Pulse Current
    Capability . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .ITM = 40,000A*
• Rigid Terminals for Secure Through-Hole Solder Mounting
• No Derating Up to 85oC Ambient
Specifications
Continuous:
Steady State Applied Voltage:
AC Voltage Range (VM(AC)RMS) . . . . . . . . . . . . . . . . 110 to 750 V
DC Voltage Range (VM(DC)) . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .148 to 970 V
Transient:
Peak Pulse Current (ITM)
For 8/20s Current Wave (See Figure 2) . .  . . . . . . . . . 40,000 A
Single Pulse Energy Range
For 2ms Current Square Wave (WTM) . . . . . .  . . . .220 to 1050 J
Operating Ambient Temperature Range (TA) . .. . . . . -55 to 85
Storage Temperature Range (TSTG). . . . . . . . . . . . . -55 to 125
Temperature Coefficient (V) of Clamping Voltage (VC) at Specified Test Current . .  <0.01 %/
Description
See Ratings and Specifications table for part numbers.
Parameters:
Technical/Catalog InformationV151DHB34
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts150Vrms
Maximum DC Volts200VDC
Current-Surge40kA
Package / Case34mm Square
Varistor Voltage268V