V15T16-CZ300A06-K
Basic / Snap Action / Limit Switches Lever Roller 16A @250VAC SPDT
product image
V15T16-CZ300A06-K Picture
SeekIC No. : 002589481 Detail
V15T16-CZ300A06-K: Basic / Snap Action / Limit Switches Lever Roller 16A @250VAC SPDT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V15T16-CZ300A06-K
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : SPDT Actuator : Roller Lever
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Operating Force : 2.94 N Termination Style : Screw
Packaging : Tray
NEMA Rating :
Contact Form : SPDT
Actuator : Roller Lever
Termination Style : Screw
Voltage Rating AC : 250 V
Packaging : Tray
Current Rating : 16 A
Operating Force : 2.94 N
Parameters:
Technical/Catalog InformationV15T16-CZ300A06-K
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Actuator TypeLever, Roller
Operating Force180gf
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage16A @ 250VAC