V172BB60
Varistors 2700V 70kA 1500pF 60mm Disc
product image
V172BB60 Picture
SeekIC No. : 00701061 Detail
V172BB60: Varistors 2700V 70kA 1500pF 60mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V172BB60
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 2.15 KV Voltage Rating AC : 1.7 KV
Clamping Voltage : 4.3 KV Peak Surge Current : 70 KA
Surge Energy Rating : 6000 J Capacitance : 1500 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Capacitance : 1500 pF
Peak Surge Current : 70 KA
Voltage Rating DC : 2.15 KV
Voltage Rating AC : 1.7 KV
Clamping Voltage : 4.3 KV
Surge Energy Rating : 6000 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV172BB60
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts1700VAC
Maximum DC Volts2150VDC
Current-Surge70kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage2700V (2.7kV)