V172CA60
Varistors CA Varistor
product image
V172CA60 Picture
SeekIC No. : 00701769 Detail
V172CA60: Varistors CA Varistor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V172CA60
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 2.15 KV
Voltage Rating AC : 1.7 KV Clamping Voltage : 4.3 KV
Diameter : 60 mm Peak Surge Current : 70 KA
Capacitance : 1500 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Capacitance : 1500 pF
Peak Surge Current : 70 KA
Diameter : 60 mm
Voltage Rating DC : 2.15 KV
Voltage Rating AC : 1.7 KV
Clamping Voltage : 4.3 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV172CA60
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts1700VAC
Maximum DC Volts2150VDC
Current-Surge70kA
Package / CaseDisc 60mm
Varistor Voltage3030V (3.03kV)