V180RA16
Varistors 115V 4500A 1100pF
product image
V180RA16 Picture
SeekIC No. : 00702852 Detail
V180RA16: Varistors 115V 4500A 1100pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V180RA16
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 153 V
Voltage Rating AC : 115 V Clamping Voltage : 300 V
Diameter : 16 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Surge Energy Rating : 35 J Capacitance : 1100 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Packaging : Bulk
Product : MOV
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Clamping Voltage : 300 V
Capacitance : 1100 pF
Voltage Rating AC : 115 V
Surge Energy Rating : 35 J
Voltage Rating DC : 153 V
Diameter : 16 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV180RA16
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts153VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseRadial
Varistor Voltage180V