V202CA60
Varistors 3300V 70kA 1200pF
product image
V202CA60 Picture
SeekIC No. : 00701864 Detail
V202CA60: Varistors 3300V 70kA 1200pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V202CA60
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 2.5 KV
Voltage Rating AC : 2 KV Clamping Voltage : 5.2 KV
Diameter : 60 mm Peak Surge Current : 70 KA
Capacitance : 1200 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Peak Surge Current : 70 KA
Capacitance : 1200 pF
Diameter : 60 mm
Voltage Rating DC : 2.5 KV
Voltage Rating AC : 2 KV
Clamping Voltage : 5.2 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV202CA60
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts2000VAC
Maximum DC Volts2500VDC
Current-Surge70kA
Package / CaseDisc 60mm
Varistor Voltage3300V (3.3kV)