V20E130P
Varistors 130Vrms 10kA 1900pF 20mm Disc
product image
V20E130P Picture
SeekIC No. : 00699677 Detail
V20E130P: Varistors 130Vrms 10kA 1900pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E130P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 170 V
Voltage Rating AC : 130 V Clamping Voltage : 340 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 100 J Capacitance : 1900 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Clamping Voltage : 340 V
Voltage Rating DC : 170 V
Voltage Rating AC : 130 V
Surge Energy Rating : 100 J
Peak Surge Current : 10 KA
Capacitance : 1900 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E130P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts130Vrms
Maximum DC Volts170VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage226V