V20E140L1B7
Varistors 140Vrms 10kA 1750pF 20mm Disc
product image
V20E140L1B7 Picture
SeekIC No. : 00707137 Detail
V20E140L1B7: Varistors 140Vrms 10kA 1750pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E140L1B7
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 180 V Voltage Rating AC : 140 V
Clamping Voltage : 360 V Capacitance : 1750 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Packaging : Bulk
Description
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Product :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 360 V
Voltage Rating DC : 180 V
Voltage Rating AC : 140 V
Capacitance : 1750 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E140L1B7
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts140Vrms
Maximum DC Volts180VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage240V