V20E150P
Varistors 150Vrms 10kA 1600pF 20mm Disc
product image
V20E150P Picture
SeekIC No. : 00700194 Detail
V20E150P: Varistors 150Vrms 10kA 1600pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E150P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V Clamping Voltage : 395 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 120 J Capacitance : 1600 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Clamping Voltage : 395 V
Voltage Rating DC : 200 V
Voltage Rating AC : 150 V
Surge Energy Rating : 120 J
Peak Surge Current : 10 KA
Capacitance : 1600 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E150P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts150Vrms
Maximum DC Volts200VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage264V