V20E250L1B7
Varistors 250Vrms 10kA 1000pF 20mm Disc
product image
V20E250L1B7 Picture
SeekIC No. : 00707091 Detail
V20E250L1B7: Varistors 250Vrms 10kA 1000pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E250L1B7
Quick Details
Voltage Rating DC : 320 V Voltage Rating AC : 250 V
Clamping Voltage : 650 V Capacitance : 1000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Packaging : Bulk
Diameter :
Peak Surge Current :
Packaging : Bulk
Voltage Rating DC : 320 V
Voltage Rating AC : 250 V
Capacitance : 1000 pF
Clamping Voltage : 650 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E250L1B7
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts250Vrms
Maximum DC Volts320VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage429V