V20E250P
Varistors 250Vrms 10kA 1000pF 20mm Disc
product image
V20E250P Picture
SeekIC No. : 00700447 Detail
V20E250P: Varistors 250Vrms 10kA 1000pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E250P
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 320 V
Voltage Rating AC : 250 V Clamping Voltage : 650 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 170 J Capacitance : 1000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Voltage Rating DC : 320 V
Voltage Rating AC : 250 V
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Capacitance : 1000 pF
Clamping Voltage : 650 V
Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 170 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E250P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts250Vrms
Maximum DC Volts320VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage429V