V20E300P
Varistors 300Vrms 10kA 800pF 20mm Disc
product image
V20E300P Picture
SeekIC No. : 00701117 Detail
V20E300P: Varistors 300Vrms 10kA 800pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E300P
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 385 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 250 J Capacitance : 800 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 385 V
Voltage Rating AC : 300 V
Surge Energy Rating : 250 J
Peak Surge Current : 10 KA
Capacitance : 800 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E300P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts385VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage517V