V20E320P
Varistors 320Vrms 10kA 750pF 20mm Disc
product image
V20E320P Picture
SeekIC No. : 00700543 Detail
V20E320P: Varistors 320Vrms 10kA 750pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E320P
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 420 V
Voltage Rating AC : 320 V Clamping Voltage : 840 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 273 J Capacitance : 750 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 320 V
Voltage Rating DC : 420 V
Surge Energy Rating : 273 J
Peak Surge Current : 10 KA
Clamping Voltage : 840 V
Capacitance : 750 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E320P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts320Vrms
Maximum DC Volts420VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage561V