V20E420L1T7
Varistors 420Vrms 10kA 600pF 20mm Disc
product image
V20E420L1T7 Picture
SeekIC No. : 00706864 Detail
V20E420L1T7: Varistors 420Vrms 10kA 600pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E420L1T7
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 560 V Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV Peak Surge Current : 100 A
Capacitance : 600 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Peak Surge Current : 100 A
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Capacitance : 600 pF
Clamping Voltage : 1.12 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E420L1T7
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage748V