V20E420P
Varistors 420Vrms 10kA 600pF 20mm Disc
product image
V20E420P Picture
SeekIC No. : 00699445 Detail
V20E420P: Varistors 420Vrms 10kA 600pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E420P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V Clamping Voltage : 1.12 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 320 J Capacitance : 600 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Capacitance : 600 pF
Clamping Voltage : 1.12 KV
Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 320 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E420P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage748V