V20E440P
Varistors 440Vrms 10kA 500pF 20mm Disc
product image
V20E440P Picture
SeekIC No. : 00700192 Detail
V20E440P: Varistors 440Vrms 10kA 500pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E440P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 585 V
Voltage Rating AC : 440 V Clamping Voltage : 1.18 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 340 J Capacitance : 500 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Capacitance : 500 pF
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 585 V
Voltage Rating AC : 440 V
Surge Energy Rating : 340 J
Peak Surge Current : 10 KA
Clamping Voltage : 1.18 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E440P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts440Vrms
Maximum DC Volts585VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage787V