V20E460L1T1
Varistors 460Vrms 10kA 400pF 20mm Disc
product image
V20E460L1T1 Picture
SeekIC No. : 00705680 Detail
V20E460L1T1: Varistors 460Vrms 10kA 400pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E460L1T1
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 615 V Voltage Rating AC : 460 V
Clamping Voltage : 1.24 KV Capacitance : 400 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Packaging : Reel
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V
Clamping Voltage : 1.24 KV
Capacitance : 400 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E460L1T1
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts615VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage825V