V20E460L4B
Varistors 460Vrms 10kA 400pF 20mm Disc
product image
V20E460L4B Picture
SeekIC No. : 00707117 Detail
V20E460L4B: Varistors 460Vrms 10kA 400pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E460L4B
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 615 V Voltage Rating AC : 460 V
Clamping Voltage : 1.24 KV Peak Surge Current : 100 A
Capacitance : 400 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V
Peak Surge Current : 100 A
Clamping Voltage : 1.24 KV
Capacitance : 400 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E460L4B
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts615VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage825V