V20E460P
Varistors 460Vrms 10kA 400pF 20mm Disc
product image
V20E460P Picture
SeekIC No. : 00700446 Detail
V20E460P: Varistors 460Vrms 10kA 400pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E460P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V Clamping Voltage : 1.24 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Capacitance : 400 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 615 V
Voltage Rating AC : 460 V
Diameter : 20 mm
Clamping Voltage : 1.24 KV
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 10 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E460P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts460Vrms
Maximum DC Volts615VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage825V