V20E510L1B7
Varistors 510Vrms 10kA 350pF 20mm Disc
product image
V20E510L1B7 Picture
SeekIC No. : 00706245 Detail
V20E510L1B7: Varistors 510Vrms 10kA 350pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E510L1B7
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Voltage Rating DC : 670 V Voltage Rating AC : 510 V
Clamping Voltage : 1.355 KV Capacitance : 350 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Peak Surge Current :
Surge Energy Rating :
Mounting :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Voltage Rating DC : 670 V
Voltage Rating AC : 510 V
Capacitance : 350 pF
Clamping Voltage : 1.355 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E510L1B7
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510Vrms
Maximum DC Volts670VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage902V