V20E510P
Varistors 510Vrms 10kA 350pF 20mm Disc
product image
V20E510P Picture
SeekIC No. : 00700530 Detail
V20E510P: Varistors 510Vrms 10kA 350pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E510P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 670 V
Voltage Rating AC : 510 V Clamping Voltage : 1.355 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 325 J Capacitance : 350 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 670 V
Voltage Rating AC : 510 V
Diameter : 20 mm
Capacitance : 350 pF
Surge Energy Rating : 325 J
Peak Surge Current : 10 KA
Clamping Voltage : 1.355 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E510P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510Vrms
Maximum DC Volts670VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage902V