V20E550L2B
Varistors 550Vrms 10kA 300pF 20mm Disc
product image
V20E550L2B Picture
SeekIC No. : 00705718 Detail
V20E550L2B: Varistors 550Vrms 10kA 300pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E550L2B
Quick Details
Voltage Rating DC : 745 V Voltage Rating AC : 550 V
Clamping Voltage : 1.5 KV Capacitance : 300 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Packaging : Bulk
Packaging : Bulk
Clamping Voltage : 1.5 KV
Voltage Rating DC : 745 V
Voltage Rating AC : 550 V
Capacitance : 300 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E550L2B
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts550Vrms
Maximum DC Volts745VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1001V