V20E550P
Varistors 550Vrms 10kA 300pF 20mm Disc
product image
V20E550P Picture
SeekIC No. : 00699780 Detail
V20E550P: Varistors 550Vrms 10kA 300pF 20mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V20E550P
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 745 V
Voltage Rating AC : 550 V Clamping Voltage : 1.5 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 10 KA
Surge Energy Rating : 360 J Capacitance : 300 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 1.5 KV
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 745 V
Voltage Rating AC : 550 V
Surge Energy Rating : 360 J
Peak Surge Current : 10 KA
Capacitance : 300 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV20E550P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts550Vrms
Maximum DC Volts745VDC
Current-Surge10kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1001V