V271HB34
Varistors 275V 40kA 4500pF
product image
V271HB34 Picture
SeekIC No. : 00703825 Detail
V271HB34: Varistors 275V 40kA 4500pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V271HB34
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~76
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 370 V
Voltage Rating AC : 275 V Clamping Voltage : 730 V
Diameter : 34 mm Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 400 J Capacitance : 4500 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 275 V
Diameter : 34 mm
Clamping Voltage : 730 V
Capacitance : 4500 pF
Surge Energy Rating : 400 J
Voltage Rating DC : 370 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV271HB34
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts369VDC
Current-Surge40kA
Package / Case34mm Square
Varistor Voltage430V