V300C12C150B
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
product image
V300C12C150B Picture
SeekIC No. : 003759518 Detail
V300C12C150B: CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300C12C150B
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: MICRO Manufacturer: Vicor Corporation
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 180V Voltage - Input (Max): 375V
Voltage - Output 1: 12V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - SNR : 57 dB
Current - Output (Max): * Power (Watts) - Manufacture Series: 150W
Voltage - Isolation: * Features: *
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Module
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -20°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Isolation: *
Features: *
Power (Watts) - Manufacture Series: 150W
Package / Case: Module
Efficiency: *
Manufacturer: Vicor Corporation
Current - Output (Max): *
Series: MICRO
Voltage - Input (Min): 180V
Voltage - Input (Max): 375V
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Features:
• DC input range: 180 - 375V
• Input surge withstand: 400V for 100ms
• DC output: 12V
• Programmable output: 10 to 110%
• Regulation: ±0.2% no load to full load
• Efficiency: 85.3%
• Maximum operating temperature:100 at full load
• Power density: 91W/cubic inch
• Height above board: 0.43 in. (10,9 mm)