V300LT20CP
Varistors 300V
product image
V300LT20CP Picture
SeekIC No. : 00703804 Detail
V300LT20CP: Varistors 300V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LT20CP
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating AC : 300 V
Clamping Voltage : 775 V Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 6 KA Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Voltage Rating DC :
Surge Energy Rating :
Capacitance :
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 300 V
Peak Surge Current : 6 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LT20CP
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage420V