V300LT40AP
Varistors 130V to 1000V RadialLead Varistors
product image
V300LT40AP Picture
SeekIC No. : 00701471 Detail
V300LT40AP: Varistors 130V to 1000V RadialLead Varistors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LT40AP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 405 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 800 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Packaging : Reel
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 300 V
Peak Surge Current : 6.5 KA
Voltage Rating DC : 405 V
Capacitance : 800 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LT40AP
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts405VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage517V