V300LT4P
Varistors 300V 70pF
product image
V300LT4P Picture
SeekIC No. : 00699954 Detail
V300LT4P: Varistors 300V 70pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LT4P
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 405 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 7 mm Peak Surge Current : 1.2 KA
Capacitance : 70 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 300 V
Diameter : 7 mm
Peak Surge Current : 1.2 KA
Capacitance : 70 pF
Voltage Rating DC : 405 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LT4P
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts405VDC
Current-Surge1.2kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage517V