V320PA40A
Varistors 320V 6500A 750pF
product image
V320PA40A Picture
SeekIC No. : 00707677 Detail
V320PA40A: Varistors 320V 6500A 750pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V320PA40A
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 420 V
Voltage Rating AC : 320 V Clamping Voltage : 850 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 750 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : Screw Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 20 mm
Voltage Rating AC : 320 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating DC : 420 V
Peak Surge Current : 6.5 KA
Clamping Voltage : 850 V
Capacitance : 750 pF
Mounting : Screw
Parameters:
Technical/Catalog InformationV320PA40A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage510V