V390RA16
Varistors 250V 4500A 500pF
product image
V390RA16 Picture
SeekIC No. : 00702887 Detail
V390RA16: Varistors 250V 4500A 500pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V390RA16
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 330 V
Voltage Rating AC : 250 V Clamping Voltage : 650 V
Diameter : 16 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Capacitance : 500 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Packaging : Bulk
Voltage Rating AC : 250 V
Product : MOV
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Capacitance : 500 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Clamping Voltage : 650 V
Voltage Rating DC : 330 V
Diameter : 16 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV390RA16
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts330VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseRadial
Varistor Voltage390V