V420LS40BP
Varistors 420V 600pF
product image
V420LS40BP Picture
SeekIC No. : 00704285 Detail
V420LS40BP: Varistors 420V 600pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V420LS40BP
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V Clamping Voltage : 1.06 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 600 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Capacitance : 600 pF
Peak Surge Current : 6.5 KA
Clamping Voltage : 1.06 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV420LS40BP
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage720V