V48B12C250BF
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
product image
V48B12C250BF Picture
SeekIC No. : 003762642 Detail
V48B12C250BF: CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V48B12C250BF
Quick Details
Series: Mini Manufacturer: Vicor Corporation
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 12V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - SNR : 57 dB
Current - Output (Max): * Power (Watts) - Manufacture Series: 250W
Voltage - Isolation: * Features: *
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Module
Size / Dimension: 2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -20°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Voltage - Isolation: *
Features: *
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Package / Case: Module
Efficiency: *
Manufacturer: Vicor Corporation
Power (Watts) - Manufacture Series: 250W
Current - Output (Max): *
Series: Mini
Size / Dimension: 2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)