V511CA60
Varistors 820V 70kA 5000pF 60mm Disc
product image
V511CA60 Picture
SeekIC No. : 00704294 Detail
V511CA60: Varistors 820V 70kA 5000pF 60mm Disc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V511CA60
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~22
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 675 V
Voltage Rating AC : 510 V Clamping Voltage : 1.3 KV
Diameter : 60 mm Peak Surge Current : 70 KA
Capacitance : 5000 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Voltage Rating AC : 510 V
Capacitance : 5000 pF
Voltage Rating DC : 675 V
Clamping Voltage : 1.3 KV
Peak Surge Current : 70 KA
Diameter : 60 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV511CA60
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Current-Surge70kA
Package / CaseDisc 60mm
Varistor Voltage820V