V511BA60
Varistors 820V 70kA 5000pF
product image
V511BA60 Picture
SeekIC No. : 00699469 Detail
V511BA60: Varistors 820V 70kA 5000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V511BA60
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~24
Quick Details
Voltage Rating DC : 675 V Voltage Rating AC : 510 V
Clamping Voltage : 1.3 KV Peak Surge Current : 70 KA
Surge Energy Rating : 1800 J Capacitance : 5000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Voltage Rating AC : 510 V
Capacitance : 5000 pF
Voltage Rating DC : 675 V
Clamping Voltage : 1.3 KV
Peak Surge Current : 70 KA
Surge Energy Rating : 1800 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV511BA60
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Current-Surge70kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage820V