V511HA40
Varistors 820V 40kA 2500pF
product image
V511HA40 Picture
SeekIC No. : 00701070 Detail
V511HA40: Varistors 820V 40kA 2500pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V511HA40
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 675 V
Voltage Rating AC : 510 V Clamping Voltage : 1.295 KV
Diameter : 42.5 mm Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 2500 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Capacitance : 2500 pF
Voltage Rating AC : 510 V
Voltage Rating DC : 675 V
Clamping Voltage : 1.295 KV
Diameter : 42.5 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV511HA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseDisc 40mm with Screw Mounting
Varistor Voltage820V