V511HB34
Varistors 820V 40kA 2500pF
product image
V511HB34 Picture
SeekIC No. : 00704263 Detail
V511HB34: Varistors 820V 40kA 2500pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V511HB34
  • Qty
  • 0~90
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 675 V
Voltage Rating AC : 510 V Clamping Voltage : 1.35 KV
Diameter : 34 mm Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 2500 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Product : MOV
Mounting : Radial
Capacitance : 2500 pF
Voltage Rating AC : 510 V
Diameter : 34 mm
Voltage Rating DC : 675 V
Clamping Voltage : 1.35 KV
Parameters:
Technical/Catalog InformationV511HB34
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Current-Surge40kA
Package / Case34mm Square
Varistor Voltage820V