V56MLA1206NH
Varistors 56V 180A 180pF
product image
V56MLA1206NH Picture
SeekIC No. : 00699997 Detail
V56MLA1206NH: Varistors 56V 180A 180pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V56MLA1206NH
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MLV Voltage Rating DC : 56 V
Voltage Rating AC : 40 V Clamping Voltage : 120 V
Peak Surge Current : 180 A Surge Energy Rating : 1 J
Capacitance : 180 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Reel
Product : MLV
Mounting : SMD/SMT
Packaging : Reel
Voltage Rating DC : 56 V
Voltage Rating AC : 40 V
Capacitance : 180 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Peak Surge Current : 180 A
Clamping Voltage : 120 V
Surge Energy Rating : 1 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV56MLA1206NH
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts40VAC
Maximum DC Volts56VDC
Current-Surge180A
Package / Case1206 (3216 metric)
Varistor Voltage77V