V751DB40
Varistors 1200V 40kA 1800pF
product image
V751DB40 Picture
SeekIC No. : 00700682 Detail
V751DB40: Varistors 1200V 40kA 1800pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V751DB40
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 970 V Voltage Rating AC : 750 V
Clamping Voltage : 2 KV Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 1050 J Capacitance : 1800 pF
Description
Product :
Diameter :
Mounting : SMD/SMT
Capacitance : 1800 pF
Voltage Rating DC : 970 V
Voltage Rating AC : 750 V
Clamping Voltage : 2 KV
Surge Energy Rating : 1050 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV751DB40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts970VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage1200V (1.2kV)