V7PF-20A1A0
product image
V7PF-20A1A0 Picture
SeekIC No. : 004540356 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V7PF-20A1A0
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Non-Isolated
• Wide Trim Range
• Fixed Frequency (275KHz)
• Converter Can Sink and Source
• High Efficiency Current
• High Power Density
• OCP/SCP
• Power Good Output Signal (open collector)
• Under-Voltage Lockout (UVLO)
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Min Typ Max Notes
Input Voltage (continuous) -0.3V - 13.8V
Output Enable Terminal Voltage -0.3V - 13.8V
Ambient Temperature 0°C - 80°C
Storage Temperature -40°C - 125°C
Description
The Bel x7PF-20A1A0 is a new high density open frame non-isolated converter series for space sensitive applications. Each model has a wide input range (10.2V-13.8V) and offers a wide range of output voltage (0.9V - 5.0V) with a 20A load. An external resistor adjusts the output voltage from its pre-set value of 0.9V to any value up to the 5.0V maximum. Typical efficiency is 92% at Vo=5V, Vin=12V at full load. Typical features include remote on/off, under-voltage lockout, over-current protection and short circuit protection.