VAWQ3-Q48-D15H
CONVERTER DC/DC +/-15V 100MA 3W
product image
VAWQ3-Q48-D15H Picture
SeekIC No. : 003804309 Detail
VAWQ3-Q48-D15H: CONVERTER DC/DC +/-15V 100MA 3W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VAWQ3-Q48-D15H
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VAWQ3 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Package / Case : TQFP-64 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 72V Voltage - Output 1: 15V
Voltage - Output 2: -15V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 100mA, 100mA Power (Watts) - Manufacture Series: 3W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Efficiency: 72%
Voltage - Output 1: 15V
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -15V
Current - Output (Max): 100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series: 3W
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Packaging: Tube
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 72V
Series: V-Infinity VAWQ3
Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVAWQ3-Q48-D15H
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 72VDC
Output±15V
Power (Watts)3W
Number of Outputs2
1st Output15 VDC @ 100mA
2nd Output-15 VDC @ 100mA