VB30100C-E3/8W
Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 100 Volt Dual TrenchMOS
product image
VB30100C-E3/8W Picture
SeekIC No. : 00188259 Detail
VB30100C-E3/8W: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30 Amp 100 Volt Dual TrenchMOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VB30100C-E3/8W
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 30 A Max Surge Current : 160 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.8 V at 15 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 160 A
Peak Reverse Voltage : 100 V
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : D2PAK (TO-263AB)
Forward Voltage Drop : 0.8 V at 15 A