VBE100-06NO7
Bridge Rectifiers 100 Amps 600V
product image
VBE100-06NO7 Picture
SeekIC No. : 00134451 Detail
VBE100-06NO7: Bridge Rectifiers 100 Amps 600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBE100-06NO7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 600 V
Max Surge Current : 600 A Forward Voltage Drop : 2.04 V
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 51 mm Width : 34.3 mm
Height : 9 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ECO-PAC 2 Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Peak Reverse Voltage : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA
Height : 9 mm
Max Surge Current : 600 A
Length : 51 mm
Width : 34.3 mm
Package / Case : ECO-PAC 2
Forward Voltage Drop : 2.04 V
Features:
• Package with DCB ceramic base plate in low profile
• Isolation voltage 3000 V~
• Planar passivated chips
• Low forward voltage drop
• Leads suitable for PC board soldering
Application
• Supplies for DC power equipment
• Input and output rectifiers for high frequency
• Battery DC power supplies
• Field supply for DC motors
Specifications
Symbol Conditions
IdAV
IdAVM
TC = 85, module
100
A
A
IFSM TVJ = 45           t = 10 ms (50 Hz), sine
VR = 0                 t = 8.3 ms (60 Hz), sine
TVJ = TVJM           t = 10 ms (50 Hz), sine
I2t TVJ = 45           t = 10 ms (50 Hz), sine
A2s
A2s
TVJ
TVJM
Tstg
150
VISOL 50/60 Hz, RMS t = 1 min
IISOL 1 mA t = 1 s
V~
V~
Md
Weight
Mounting torque (M4)
typ.
24
Nm/lb.in.
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBE100-06NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseECO-PAC2
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)35ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)100A
Voltage - Peak Reverse (Max)600V