VBE100-12NO7
Bridge Rectifiers 100 Amps 1200V
product image
VBE100-12NO7 Picture
SeekIC No. : 00134263 Detail
VBE100-12NO7: Bridge Rectifiers 100 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBE100-12NO7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 500 A Forward Voltage Drop : 2.7 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1000 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 51 mm Width : 34.3 mm
Height : 9 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ECO-PAC 2 Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Max Surge Current : 500 A
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Height : 9 mm
Length : 51 mm
Width : 34.3 mm
Package / Case : ECO-PAC 2
Forward Voltage Drop : 2.7 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1000 uA
Features:
• Package with DCB ceramic base plate in low profile
• Isolation voltage 3000 V~
• Planar passivated chips
• Low forward voltage drop
• Leads suitable for PC board soldering
Application
• Supplies for DC power equipment
• Input and output rectifiers for high frequency
• Battery DC power supplies
• Field supply for DC motors
Specifications
Symbol
Conditions
Maximum
Ratings
IdAV
T = 70, module
100
A
IdAVM
100
A
IFSM
TVJ = 45          t = 10 ms (50 Hz), sine
VR = 0                t = 8.3 ms (60 Hz), sine
TVJ = TVJM          t = 10 ms (50 Hz), sine
I2t
TVJ
TVJM
150
Tstg
VISOL
50/60 Hz, RMS             t = 1 min
V~
IISOL 1 mA               t = 1 s
V~
Md
Mounting torque (M4)
Nm/lb.in.
Weight
typ.
24
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBE100-12NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseECO-PAC2
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)40ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)100A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V