VBE20-20NO1
Bridge Rectifiers 20 Amps 2000V
product image
VBE20-20NO1 Picture
SeekIC No. : 00133811 Detail
VBE20-20NO1: Bridge Rectifiers 20 Amps 2000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBE20-20NO1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 2000 V
Max Surge Current : 75 A Forward Voltage Drop : 5.41 V
Maximum Reverse Leakage Current : 750 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 63 mm Width : 31.6 mm
Height : 17 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : V1-A-Pack Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Bulk
Mounting Style : Screw
Length : 63 mm
Width : 31.6 mm
Height : 17 mm
Package / Case : V1-A-Pack
Peak Reverse Voltage : 2000 V
Max Surge Current : 75 A
Forward Voltage Drop : 5.41 V
Maximum Reverse Leakage Current : 750 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBE20-20NO1
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseV1A-PAK
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)90ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)20A
Voltage - Peak Reverse (Max)2000V