VBED15-D24-S5-1A
CONVERTER DC/DC 5V OUT 15W
product image
VBED15-D24-S5-1A Picture
SeekIC No. : 003683517 Detail
VBED15-D24-S5-1A: CONVERTER DC/DC 5V OUT 15W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBED15-D24-S5-1A
Quick Details
Series: V-Infinity VBED15 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 18V Package / Case : QFN-16, 4 x 4
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 3A Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Packaging: -
Voltage - Input (Min): 18V
Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Current - Output (Max): 3A
Package / Case: 6-DIP Module
Voltage - Input (Max): 36V
Series: V-Infinity VBED15
Voltage - Isolation: 500V
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBED15-D24-S5-1A
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output5V
Power (Watts)15W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 3A
2nd Output-
3rd Output-
4th Output-
Packaging-
Package / CaseModule
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names VBED15 D24 S5 1A