VBO22-08NO8
Bridge Rectifiers 22 Amps 800V
product image
VBO22-08NO8 Picture
SeekIC No. : 00134366 Detail
VBO22-08NO8: Bridge Rectifiers 22 Amps 800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO22-08NO8
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 800 V
Max Surge Current : 380 A Forward Voltage Drop : 2.2 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 28.5 mm Width : 28.5 mm
Height : 10 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : FO-B-B Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 800 V
Packaging : Bulk
Mounting Style : Screw
Length : 28.5 mm
Width : 28.5 mm
Height : 10 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Package / Case : FO-B-B
Forward Voltage Drop : 2.2 V
Max Surge Current : 380 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO22-08NO8
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseScrew Mount
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)17A
Voltage - Peak Reverse (Max)800V