VBO45-12NO7
Bridge Rectifiers 45 Amps 1200V
product image
VBO45-12NO7 Picture
SeekIC No. : 00133836 Detail
VBO45-12NO7: Bridge Rectifiers 45 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO45-12NO7
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 550 A Forward Voltage Drop : 1.7 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 80 mm Width : 29 mm
Height : 17 mm Mounting Style : Screw
Product : Single Phase Bridge
Max Surge Current : 550 A
Mounting Style : Screw
Width : 29 mm
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Forward Voltage Drop : 1.7 V
Height : 17 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Length : 80 mm
Package / Case : FO-T-A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO45-12NO7
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)45A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V