VBO55-18NO7
DIODE BRIDGE 1800V 55A FO-T-A
product image
VBO55-18NO7 Picture
SeekIC No. : 003424466 Detail
VBO55-18NO7: DIODE BRIDGE 1800V 55A FO-T-A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO55-18NO7
Series: - Manufacturer: IXYS
Voltage - Peak Reverse (Max): 1800V Current - DC Forward (If): 55A
Diode Type: Single Phase Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type: Single Phase
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer: IXYS
Voltage - Peak Reverse (Max): 1800V
Package / Case: FO-T-A
Supplier Device Package: FO-T-A
Current - DC Forward (If): 55A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO55-18NO7
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - DC Forward (If)55A