VBO65-08NO7
Bridge Rectifiers 65 Amps 800V
product image
VBO65-08NO7 Picture
SeekIC No. : 00133792 Detail
VBO65-08NO7: Bridge Rectifiers 65 Amps 800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO65-08NO7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 800 V
Max Surge Current : 1000 A Forward Voltage Drop : 1.4 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 80 mm Width : 29 mm
Height : 17 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : FO-T-A Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 800 V
Packaging : Bulk
Mounting Style : Screw
Width : 29 mm
Max Surge Current : 1000 A
Forward Voltage Drop : 1.4 V
Height : 17 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Length : 80 mm
Package / Case : FO-T-A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO65-08NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseFO-T-A
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)65A
Voltage - Peak Reverse (Max)800V